İzmir'de Vahşet: 6 Sokak Köpeği Tarım İlacıyla Zehirlendi! Mahalleliden Bilgi Verenlere 70 Bin TL Ödül

İzmir'de Vahşet: 6 Sokak Köpeği Tarım İlacıyla Zehirlendi! Mahalleliden Bilgi Verenlere 70 Bin TL Ödül

İzmir'in Urla ilçesinde, zehirlenerek öldürülen 6 sokak köpeği için mahalle halkı, suçluların yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 70 bin TL ödül vereceklerini duyurdu.

İzmir'in Urla ilçesi Gülbahçe Mahallesi'nde yaşayanlar, 20 Mayıs gecesi sokakta besledikleri köpeğin ağzından köpükler geldiğini fark etti. Köpeğin zehirlendiğini gören mahalleli, durumu hemen belediye ve polise bildirdi. Çevrede başka hayvanların da benzer şekilde zehirlendiği tespit edilince, veterinerler ve mahalle sakinleri seferber oldu ancak köpekler kurtarılamadı. Polise yapılan şikayetler üzerine, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Urla Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de inceleme başlattı. Urla Belediyesi, 6 köpeğin zehirlenerek öldüğünü doğruladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınan numuneler, köpeklerin yüksek düzeyde metomil (tarım ilaçlarının ana etken maddesi) ile zehirlendiğini ortaya koydu. Polisin, köpekleri zehirleyen kişi veya kişileri bulma çalışmaları sürerken, mahalle halkı sosyal medya aracılığıyla suçluların bulunmasına yardımcı olacak bilgilere karşılık 70 bin TL ödül vereceklerini duyurdu.

{inAds}

'Yüksek Oranda Metomil Tespit Edildi'

Mahalle sakinlerinden C.M. şunları söyledi: "Gelecekte benzer vakaların yaşanmasını istemiyoruz. Laboratuvar analizlerine göre, ölen hayvanlardan alınan numunelerde yüksek oranda metomil maddesi tespit edildiği bilgisini aldık. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı, bu maddenin kullanımını 30 Eylül 2021 tarihinde yasaklamıştı. Bu madde, yalnızca hayvanların değil, aynı zamanda insanların sağlığını ve doğayı da ciddi şekilde tehdit edebilir. Zehir, sadece köpekleri değil, aynı zamanda kuş, kedi, yılan gibi diğer hayvanları da etkiliyor. Gülbahçe sakinleri olarak, suçlunun bulunması için kendi çabalarımızla 70 bin TL ödül koyduk. Bu vahşetin sorumlusunun adalete teslim edilmesini istiyoruz. Ödülü, suçlunun yakalanmasına yardımcı olacak bilgileri sağlayan kişilere vereceğiz."

'Dilsiz Canlar İçin Olayın Aydınlatılmasını İstiyorum'

Güzelbahçe’de yaşayan ve 'Fin' isimli köpeğini bu zehirlenme olayında kaybeden O.U. (29) ise şöyle konuştu: "29 Mayıs Çarşamba günü, 6 sene önce hasta bir yavruyken sahiplenip üzerine titreyerek hayata döndürdüğüm, dostum, en yakın arkadaşım, evimin asıl sahibi olan mutlu ve sağlıklı köpeğimi cani bir kişinin zehirlemesi sonucu kaybettim. Veteriner raporunda ise inorganik ve kimyasal madde zehirlenmesi teşhisi konuldu. Hayatım 3 saat içinde değişti, evim sessiz, kalbim neşesiz kaldı. Köpeğim Fin, melek oldu ve aramızdan ayrıldı. Onu hayatımın sonuna kadar kalbimde ve belleğimde yaşatacağım. Bölgemizde 10 gün içinde 10'dan fazla köpeği bu zehirleme garabeti yüzünden kaybettik. Hayvanlar saatlerce acı çekerek can verdiler. Sadece köpekler değil, çevrede yaşayan kuşlar, börtü böcek birçok hayvan, cahil bir caninin, katliamcı bir seri katilin bu eylemi sonucu acı çekerek öldü. Ben Fin için, diğer dilsiz canlar için bu olayın aydınlatılmasını ve bu olaya karışan tüm sorumluların hukuk sistemimizce örnek teşkil edecek şekilde cezalandırılmasını istiyorum."

'Gofret, Benim İçin Sadece Bir Evcil Hayvan Değildi'

Sokaktan sahiplendiği köpeği Gofret'i de zehirlenme nedeniyle kaybeden B.H. (21) ise şunları söyledi: "Ölümcül bir zehir, sadece benim değil, Gülbahçe'deki birçok hayvanseverin canını acıtan, kalplerimizi paramparça eden bir katliamla, dostlarımızı bizden aldı. Gofret, benim için sadece bir evcil hayvan değildi. Bir öğrenci olarak sahiplendiğim bu sevimli dost, her türlü zorluğa karşı birlikte mücadele ettiğimiz, hayatımın en değerli parçalarından biriydi. Onunla geçirdiğimiz 3 yıl boyunca, sadece bir dost değil, aynı zamanda en yakın arkadaşım, sırdaşım ve yol arkadaşım oldu. Hayaller kurduğum, hayatımın geri kalanını onunla planladığım sevgili dostum, vahşice elimden alındı. O gece, Gofret ile birlikte 10'dan fazla köpek acımasızca katledildi. Hepimizin sevdiği, değer verdiği dostlarımız, 2 saat içinde büyük acılar çekerek hayatlarını kaybetti. Bu olay, sadece benim değil, Gülbahçe'deki tüm hayvanseverlerin yüreğinde derin yaralar açtı. Bu insanlık dışı olayın sorumlularının yakalanmasını ve hak ettikleri cezayı almalarını istiyoruz."

Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.

Daha yeni Daha eski